Budsjett 2026 og økonomiplan 2026 - 2029 - formannskapets forslag til offentlig ettersyn

Formannskapets forslag til budsjett 2026 og økonomiplan 2026 - 2029 legges ut til offentlig ettersyn frem til behandling i kommunestyret 11.12.2025.

Formannskapets behandling og forslag

Send gjerne eventuelle merknader via eDialog

Averøy formannskaps innstilling 

Averøy kommune vedtar årsbudsjett 2026 og økonomiplan 2026-2029 i samsvar med vedlagt budsjettskjema i Framsikt. 

Økonomiplan 2026-2029

  1. Skatteøret for skatt på inntekt og formue fastsettes etter høyeste sats.
  2. Averøy kommune tar opp lån på til sammen 56.243.925 over 38 år. Herav 20.000.000 i videreformidlingslån (startlån).
  3. Det kan tas opp likviditetslån på inntil 75 millioner kroner.
  4. Kommunestyret delegerer myndighet til kommunedirektøren å ta opp lånene, benytte kapitalfond/disposisjonsfond, innhente konkurrerende tilbud, inngå kontrakter og gjennomføre prosjektene.
  5. Eiendomsskatt
    1. Det skrives ut eiendomsskatt på alle faste eiendommer i hele kommunen jf Eiendomsskatteloven §§ 2 og 3 bokstav a.
    2. Ved skattlegging av boligeiendommer legges Skatteetatens boligverdi til grunn, jf. Eiendomsskatteloven § 8 C-1. c.
    3. Den generelle satsen for eiendomsskatten settes i 2026 til 7 promille av gjeldende eiendomsskattetakst, jf. Eiendomsskatteloven § 13.
      1. I medhold av Eiendomsskatteloven § 12 bokstav a differensieres satsene ved at skattesatsen som skal gjelde for boliger og fritidseiendommer settes til 4 promille.
    4. Det beregnes ikke bunnfradrag for 2026, jf. Eiendomsskatteloven § 11 annet ledd.
    5. Eiendomsskatten skrives ut i minimum 4 terminer for 2026, jf. Eiendomsskatteloven § 25
    6. I medhold av eiendomsskatteloven § 7 bokstav a og b, kna det for ett år av gangen søkes fritak for eiendomsskatt for følgende eiendommer:
      1. Eiendom tilhørende stiftelser eller organisasjoner som tar sikte på å gagne kommunen, fylket eller staten.
      2. Bygning som har historisk verdi, dvs. bygninger som automatisk er fredede eller vedtaksfredede etter kulturminneloven. Forskriftsfredede bygninger og bygninger som er vernet etter plan- og bygningsloven omfattes ikke av fritaket.
    7. Ved taksering og utskriving av eiendomsskatt benytter kommunen vedtatte eiendomsskattevedtekter, jf. Eiendomsskatteloven § 10. Vedlagt liste over eiendommer som gis fritak etter Eiendomsskatteloven § 7 a godkjennes.
  6. Betalingssatser for kommunale tjenester vedtas iht. oversikt vist i Framsikt.

     

Verbalvedtak: 

1             I henhold til tidligere vedtak i kommunestyret, arbeides det videre med å realisere omsorgsboliger på Pensjonærhjemstomta som et OPS prosjekt, enkel utredning innen 01.07.26.

2.            Tidligere lovet beløp på kr. 240.000, - til bygdabok legges inn i budsjett for 2026, og videre i økonomiplanperioden legges det inn kr. 167.000, - pr år. Det bes om at kommunedirektøren finner inndekning innen behandling i kommunestyret.

3.            Det vedtas å innføre felles ferie SFO i henhold til forslag, og at Forskrift om skolefritidsordning revideres, gjeldende fra og med skolestart 2026.

4.            Ta ut kr. 625.000, - fra investeringsbudsjettet fra Straumsvågen elvepark.